„Bzzzyyy hotele”

ARCHIWUM > 2015/2016

„Bzzzyyy hotele”
- hotele dla owadów zapylających
W Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu -  od września bieżącego roku, wspólnie z Fundacją Błogosławieni Ubodzy, realizujemy Projekt, dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Wspólnie działamy na rzecz społeczności lokalnej”. Dwudziestu gimnazjalistów i ich opiekunowie (nauczyciele: Elżbieta Tarasiuk i Dariusz Tarasiuk) przeszli cykl szkoleń w zakresie m. in. diagnozowania potrzeb środowiska lokalnego, spełniania założeń projektowych, opracowywania dokumentacji, tworzenia ankiet, pracy zespołowej, kształtowania postaw obywatelskich itp. Owocem prac uczniów - na etapie przygotowawczym, i współpracy z p. Barbarą Banaszczyk (wice-dyrektor i nauczyciel biologii) jest realizacja „Bzzzyyy hoteli”, czyli domków lęgowych dla owadów zapylających. Przygotowane przez uczniów, rodziców i przedstawicieli zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji leśnych, sadowniczych czy pszczelarskich „Bzzzyyy hotele” zostaną wiosną umieszczone w różnych gospodarstwach rolnych, sadach, terenach zielonych typu park, itp.
Działania te mają wspomóc ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia ich siedlisk. Chcemy, aby praca owadów na rzecz „dobrych plonów” nikomu nie była obojętną; żeby środowisko lokalne dbało o to dobro, jakim są owady zapylające i doceniało działalność tych owadów, które pracują na naszą – ludzką korzyść już od tysięcy lat. Rewanżujmy się więc im tak, jak potrafimy!
Właśnie w dniu 18.11.2015 r. uczniowie klas II i I gimnazjum - realizujący projekt oraz młodsi koledzy i koleżanki ze Szkoły Podstawowej (wdrożeni do współpracy i edukacji w tym zakresie) budowali hotele dla owadów zapylających. Wcześniej znosili do szkoły zebrane przez siebie różne gatunki szyszek, traw… Rodzice, pod kierunkiem państwa Iwony i Marka Kalinowskich przygotowali szkielety hoteli. Zadaniem uczniów było zapełnić te „przestrzenie hotelowe” zebranymi wcześniej materiałami i zabezpieczyć siatkami o różnych oczkach. Prace trwały kilka godzin. Uczniom, rodzicom i nauczycielom pomagał nasz pan leśniczy – Krzysztof Sokół. Podczas wspólnej pracy opowiadał o pszczołach i innych owadach zapylających z jakimi się spotykamy na naszym terenie, przeprowadził mini-test na wiedzę o zebranych szyszkach – dzięki czemu praca upływała w miłej atmosferze.
Wypowiedzi uczniów po solidnej pracy:
"Dzięki tej inicjatywie nauczyliśmy sie wielu rzeczy na temat środowiska i tego jak chronić pożyteczne w naszym życiu owady zapylające. Mieliśmy bardzo zgrany zespól. Mam nadzieje ze w innych szkołach tez będą podobne akcje." - Patrycja Muszyńska (Gim.)

"Bardzo podobały mi się te warsztaty. Nauczyłam się na nich wielu przydatnych rzeczy, które z pewnością mi się przydadzą. Lubię też robić coś dla społeczności, także dużą przyjemność sprawił mi ten projekt. Czasami też było śmiesznie, czasami trzeba było pomyśleć. Miejmy nadzieję że po naszym projekcie zwiększy się liczba owadów zapylających. Nie żałuję że się na niego zapisałam." - Kamila Droździuk (Gim.)

"Owadów zapylających z roku na rok jest coraz mniej. Aby nie doszło do ich wyginięcia wzięliśmy udział w projekcie „Wspólnie działamy na rzecz społeczności lokalnej”. Naszym zadaniem było przygotowanie uli, co ulepszyło nasze zdolności manualne. Przeprowadziliśmy ankietę sprawdzającą wiedzę uczniów na temat owadów zapylających. Wspaniali ludzie zaangażowani w projekt wprowadzili miłą atmosferę. Mam nadzieję, że będzie więcej okazji, aby pomóc owadom, zwierzętom oraz społeczeństwu." - Kamila Korczyk (Gim.)

Elżbieta Tarasiuk