146-a rocznica - Drelów

ARCHIWUM > 2019/2020

Diecezjalna Rodzina Szkół im. Unitów Podlaskich spotkała się na obchodach 146 rocznicy męczeństwa unitów w Drelowie.

17 stycznia 2020r. uczestniczyliśmy w uroczystościach patronalnych Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie. W składzie delegacji, która udała się do Drelowa była p. Dyrektor Anna Kowalczyk, Sekretarz Gminy Wohyń p. Agnieszka Buch, proboszcz parafii św. Anny ks. Henryk Kalitka, nauczyciele p. Iwona Babicz-Kalinowska i p. Agnieszka Juszczyńska. Rangę uroczystości podnosiła obecność Pocztu Sztandarowego w składzie Kacper Jakimiec, Julia Łobejko, Anna Gadamska oraz Marek Grzywaczewski, Wiktoria Mikołajczyk i Anna Biernacka. Wspólnie z uczniami ze szkoły w Drelowie złożyliśmy kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą unitom z Drelowa, którzy oddali życie w obronie wiary i świątyni. Uroczystości rozpoczęła Msza św., którą celebrował biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W następnej części spotkania zaproszeni goście obejrzeli w GCK sztukę pt. „W imię Boże” w wykonaniu uczniów i absolwentów drelowskiej szkoły. Spektakl ukazywał historię unickiego skazańca Ignacego Daniluka. Autorką scenariusza jest p. Katarzyna Polewska.
    Udział szkół z Wohynia, Olszanki, Drelowa w święcie patronalnym to hołd złożony przodkom i żywa lekcja historii. Dbamy, aby powierzone nam w spadku przez  unitów wartości - odwaga, niezachwiana wiara, miłość do ojczyzny, solidarność, wierność ideałom były ciągle żywe i pielęgnowane w naszych społecznościach.

red. Agnieszka Juszczyńska