"Uwalniamy książki"

ARCHIWUM > 2015/2016

Organizatorami akcji „Uwalniamy Książki” są uczniowie Gimnazjum w Wohyniu zaprzyjaźnieni z opiekunami biblioteki szkolnej.  Na początku października spotkali się z uczniami wszystkich klas szkoły podstawowej, wyjaśniając, na czym polega akcja. Przekonywali, że książka, która tylko leży na półce jako ozdoba, jest smutna, nikomu nie przynosi pożytku. Zachęcali młodszych kolegów, aby dać książkom szansę na kolejne przeczytanie, uwalniając je. Informacja o planowanej na 9 października akcji została przekazana także rodzicom.  Zainteresowanie dzieci i ich rodziców przerosło oczekiwania organizatorów. Niektórzy przynosili jedną książkę, inni cały plecak zbiorów. Prawie każdy znalazł coś dla siebie. Ze względu na dynamikę akcji nie było możliwe określenie, ile książek znalazło nowego czytelnika.
Akcja środowiskowa 12 października na placu w Wohyniu musiała być niestety skrócona ze względu na pogodę. Tam największym zainteresowaniem cieszyły się książki techniczne. Poszukiwano również książek do poczytania wnuczętom.
Wśród oddanych książek znalazła się między innymi Encyklopedia Gutenberga - reprint wydawany w latach 1992-1998.

W maju 2016 roku planujemy powtórzenie akcji. Do tego czasu warto czasem odwiedzić szkołę i przejrzeć pozycje wystawione na półkach Wolnych Książek przy bibliotece szkolnej.

Uczniowie najbardziej zaangażowani w przeprowadzenie akcji:
Aleksandra Budzyńska
Paweł Łaski