Wystawy towarzyszące

ARCHIWUM > 2016/2017 > "Muzeum..." podsumowanie

Wystawy towarzyszące „Muzeum na kółkach"
 Swe gościnne progi otworzył Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu dla osób zwiedzających wystawy: „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas zagłady”- została ona udostępniona przez Muzeum POLIN. Koordynatorzy przygotowali ponadto wystawę starych fotografii przybliżających osoby i miejsca związane z przedwojenną historią Wohynia, wystawę Rodu Czetwertyńskich, wystawę poświęconą życiu i działalności Janusza Korczaka pt.: „Z Korczakiem na wohyńskim Rynku” oraz wystawę wycinanki żydowskiej. Wystawy można było zwiedzać przez trzy dni. Ponad 1000 zwiedzających  poruszyła historia „sprawiedliwych”. Oby czas zagłady nigdy się nie powtórzył
zapisała w kronice projektu  jedna z oglądających wystawę mieszkanka Gminy Wohyń.
 Za zgodą Dominiki Leszczyńskiej i Tomasza Młynarczyka, autorów książki Walizka Józefa Karłowicza, wykorzystaliśmy zdjęcia dokumentujące przedwojenną historię Gminy Wohyń dla celów ekspozycji, edukacji oraz potrzeb projektu „Muzeum na kółkach”. Autorzy projektu dziękują pani Danucie Karłowicz wraz z Rodziną za zachowanie i udostępnienie spuścizny po Józefie Karłowiczu.
 Dzięki uprzejmości Liceum Ogólnokształcącego w Milanowie zwiedzający mogli zapoznać się z Rodem Czetwertyńskich. Rozpoznaliśmy dzięki temu na fotografiach, które są w archiwum szkoły, sylwetkę Włodzimierza Czetwertyńskiego na portrecie oraz zdjęciu stowarzyszenia ziemskiego. Dziękujemy dyrektorowi Zespołu Szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego w Suchowoli Andrzejowi Iwanejko za udzielone wsparcie w organizacji tej wystawy. Dziękujemy również dyrekcji I LO w Radzyniu Podlaskim za udostępnienie 20 sztalug i 10 antyram na prezentację wystaw.

Agnieszka Juszczyńska