Bezpieczne wakacje

ARCHIWUM > 2020/2021

Spotkanie z ratownikiem WOPR.  Bezpieczne wakacje nad wodą.

23 czerwca 2021r. na zaproszenie p. Iwony Babicz-Kalinowskiej przybył do naszej szkoły ratownik WOPR p. Mariusz Denisiuk, który jest również  trenerem pływania na pływalni Aqua-Miś w Radzyniu Podl. Podczas spotkania ratownik przekazał uczniom najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą, udzielił  rad i wskazówek, które pozwolą spędzić bezpiecznie wakacje i uniknąć niepotrzebnej tragedii.
    Uwrażliwił, aby korzystać zawsze ze strzeżonych kąpielisk, gdzie o bezpieczeństwo dbają ratownicy. Dobrze jest znać oznaczenia na kąpieliskach: biała flaga -  kąpiel dozwolona, czerwona flaga - kąpiel zabroniona, brak flagi - nie ma dyżuru  ratowników. Po kąpielach słonecznych schładzać skórę i  stopniowo wchodzić do wody, aby nie doznać szoku termicznego, skurczu lub omdlenia. Jeżeli skóra jest nagrzana, należy przejść w cień, schładzać głowę, miejsca pod pachami, w pachwinach.
Ratownik przestrzegał przed skokami do wody i omawiał konsekwencje niefortunnych uderzeń o dno akwenu. Uczulał, aby kąpiąc się i bawiąc w wodzie nie przeceniać swoich możliwości, zwracać uwagą na innych kąpiących, a w sytuacji zagrożenie natychmiast podnosić alarm, np. krzyknąć, że coś się dzieje z bratem, siostrą lub kolegą. Należy pamiętać, że człowiek tonie szybko i w ciszy, dlatego tak ważne jest obserwowanie tego, co się wokół dzieje.
     Podkreślił z przykrością, że brawura i kąpiel po spożyciu alkoholu powoduje największą ilość utonięć młodych ludzi. Ratownik nie polecał wyjść nad wodę bez opieki dorosłych, kąpieli w rzekach, sadzawkach, gliniankach, stawach, gdyż dno naturalnego zbiornika może zmienić się w ciągu kilku dni, może być zanieczyszczone, a w razie zagrożenia nikt nie usłyszy wołania o pomoc.  Podczas spotkania uczniowie przeszli krótkie szkolenie jak należy wzywać karetkę pogotowia dzwoniąc pod nr alarmowy 112. Trener pływania zachęcał uczniów do nauki pływania, zdobywania karty pływackiej, również uprawnień młodszego ratownika WOPR. Nad wodą można przeżyć wspaniałe przygody, należy tylko przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Udanych i bezpiecznych wakacji.

Agnieszka Juszczyńska pedagog