Poleskie Skarby Natury

ARCHIWUM > 2020/2021

21 maja 2021 r. 20 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego. Wycieczka odbywała się w ramach Programu „Poleskie skarby Natury”, a uczestniczyli w niej uczniowie zakwalifikowani do etapu finałowego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Poleskim Parku Narodowym, uczestnicy gry „Vertebrate game” z klasy szóstej oraz uczniowie klas siódmych, którzy w ubiegłym roku przystąpili do tej gry, a z powodu pandemii nie mogli jej ukończyć. Zwiedzanie rozpoczęło się od spotkania z Panią leśnik, która w przyrodniczych gawędach, po drodze, przybliżała nam pracę leśnika parku narodowego i zaprowadziła nas do miejsca, gdzie żółwie błotne składają jaja -ścisłego rezerwatu przyrody. Usłyszeliśmy o mozolnej pracy żółwic i czyhających niebezpieczeństwach - najpierw na złożone jaja, a później na same maleństwa. Po dwugodzinnej marszrucie, biesiada przy ognisku połączona z pieczeniem kiełbasek i terenowymi pląsami belgijki zregenerowała nasze siły. Następnie ruszyliśmy na ścieżkę „Dąb Dominik” by podziwiać atrakcje przyrodnicze w postaci Jeziora Moszne, speji, roślin torfowiskowych. Pogoda nam sprzyjała. By nie zapomnieć o skarbach Natury, każdy z uczestników otrzymał puzzle z atrakcjami Poleskiego PN.

Tak o wyjeździe piszą uczniowie:
„…Najbardziej podobała mi się kładka na wodzie, zachwycił mnie dąb Dominik, który ma ok. 300 lat. Widziałam dwie jaszczurki i białego żurawia. Po długiej wędrówce miło było odpocząć przy ognisku i upiec kiełbaski, w nagrodę dostaliśmy puzzle z pięknym widokiem na PPN. Chętnie wrócę tam jeszcze raz z rodziną, aby pokazać im naturalną przyrodę” Róża K.;
„Z całego serca polecam pojechać do Poleskiego Parku Narodowego. Można zobaczyć zagrożony gatunek żółwia błotnego, sarny, jelenie, różne gatunki żab”- Mateusz O.;

„Dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o zwierzętach i roślinach”- Wiktoria S.;
„Najciekawszym elementem było, jak Pani przewodnik opowiadała nam o polu, na którym samice składają jaja”- Aleksandra G.;

„W Poleskim Parku Narodowym zaskoczyło mnie to, jak znaleźliśmy tropy borsuka.
Z ciekawością oglądałem, jak jest zbudowana pułapka na korniki. Kiełbaski były pyyyszne!”- Jakub G.

B. Banaszczyk