"Czy znasz nasze lasy ?"

ARCHIWUM > 2016/2017

Trzecią edycję konkursu "Czy znasz nasze lasy ?" uznajemy za zamkniętą. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło 68 osób z 17 szkół z terenu powiatu Radzyńskiego.

Konkurs odbył się w specjalnie do tego przygotowanej i udekorowanej sali w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu. Na wszystkich uczestników czekały upominki w postaci przypinki, ołówka, odblasku, słodyczy oraz materiałów promocyjnych nadleśnictwa. Młodzież uczestnicząca w konkursie otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w konkursie, pamiątkowym dyplomem uhonorowano także nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu.
Turniej składał się z zestawów pytań pisemnych, rozpoznawania dźwięków spotykanych w lesie, w tym głosów zwierząt na podstawie fonografii, rozpoznawania materiałów zielnikowych, pędów roślin, oraz zadania zręcznościowego. Autorem pytań w części pisemnej był Pan Tomasz Mirosław, specjalista do spraw edukacji leśnej. Materiał zielnikowy, poroża i rogi zwierząt, suknie niektórych gatunków - przygotował i przebieg rozpoznawania nadzorował Pan Krzysztof Sokół, Leśniczy leśnictwa Planta przy pomocy Podleśniczego Pana Jakuba Lisieckiego. Część zręcznościową   przygotował i prowadził Pan Bogdan Fijałek – Prezes Oddziały Radzyńskiego PTTK. W tym roku należało zbić jak najwięcej dendro kręgli mając trzy rzuty w drużynie.
 W tym roku nagrody otrzymywała 1/3 uczestników o najwyższej punktacji. Laureaci otrzymali albumy, książki prezentujące piękno Polski, poszerzające wiedzę przyrodniczo-biologiczną oraz lornetki, torby turystyczne, parawany, power banki, plecaki, latarki USB, piłki itp. drobne akcesoria sportowo-turystyczne.
 Czas oczekiwania na wyniki konkursu został urozmaicony przez prezentację Pana Łukasza Mazurka, członka OTOP-u, z zamiłowania ornitologa i fotografa. Podzielił się swoimi spotkaniami z przyrodą, prezentując zdjęcia z zimowego dokarmiania ptaków, oraz omówił potrzebę budowy i wywieszania budek lęgowych poprzez praktyczne składanie, a właściwie skręcanie budek lęgowych. Zabawy było co niemiara. Niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli w ręku wkrętarkę.
 Całość konkursu, została logistycznie przygotowana przez Barbarę Banaszczyk – wicedyrektora Zespołu szkół w Wohyniu. Sponsorem finansowym było Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Wójt Gminy Wohyń oraz Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu.

B. Banaszczyk

W konkursie drużynowym nagrodzono: