11 LISTOPADA

ARCHIWUM > 2020/2021

11 LISTOPADA INNY NIŻ ZWYKLE… ALE PAMIĘTALIŚMY…

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze

chleb, mama, dom gościnny
i Wisła, i Mazowsze.

I jest w czerwieni maków,
   i w białych kwiatach wiśni,
   w piosenkach wszystkich ptaków
   i w każdej naszej myśli.

W mazurku szopenowskim
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie
Polska.

/Wanda Chotomska/

Tego roku wiele rzeczy, sytuacji i świąt wygląda inaczej nie dziwimy się już, wiemy, że to czas pandemii… Mimo rozłąki szkolnej i zdalnego nauczania, nie zapomnieliśmy o ważnych datach w naszej historii, i tak jak to było możliwe, uhonorowaliśmy pamięć po bohaterach, dzięki którym żyjemy teraz w wolnym kraju. Naszym pomysłem na czas świętowania było zmontowanie filmu, który można by było udostępnić wszystkim uczniom w czasie nauki zdalnej w domach. Mamy nadzieję, że pomysł się spodobał i przypomniał te najmilsze chwile w szkole. Do filmu wykorzystaliśmy nagrane na muzyce i rytmice - w ostatnim momencie, piosenki ułańskie (klasa 4a), czy o Polsce (klasa 3a). Zrytmizowaliśmy jeszcze wiersz Kto Ty jesteś… Dodaliśmy trochę wspomnień z czasu „Rekonstrukcji wydarzeń historycznych” i innych naszych uroczystości, tak aby większość uczniów mogła odnaleźć siebie w tych uroczystościach, i aby zagościł uśmiech na ich twarzach. Mamy nadzieję, że tak było :)
   Drugą inicjatywą był konkurs na patriotyczną dekorację domu rodzinnego
ogłoszony przez dyrekcję naszej szkoły. Na rozstrzygnięcie trzeba poczekać, gdyż miało to nastąpić po powrocie do tradycyjnych zajęć lekcyjnych, a tu jak wiemy, terminy się wydłużyły ale słodycze czekają!

opracowanie: Elżbieta Tarasiuk