Dzień Wiosny SP

ARCHIWUM > 2015/2016

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy dzień wiosny w tym roku chcieliśmy spędzić w wyjątkowy sposób i udało się. Pani Iwonka Babicz-Kalinowska opiekunka Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i p. Agnieszka Juszczyńska zaprosiły do szkoły  niecodziennych gości. Na pierwszej lekcji wszyscy uczniowie zespołu szkół wzięli udział w pokazie  Mateusza Odrzygóździa, który zaprezentował nową dyscyplinę sportu Freestyle football. Zawodnik zapraszał do wspólnej zabawy piłką przedstawicieli każdej grupy wiekowej . Najmłodsi widzowie próbowali utrzymać przez chwilę piłkę na karku, starsi chłopcy stawali do walki o piłkę z panem Mateuszem, który wykonywał żonglerskie triki i sztuczki piłkarskie. Ewolucje z piłką wywoływały zachwyt kibiców. Ten pokaz na długo zostanie w naszej pamięci.
   Następnymi gośćmi w szkole byli strażacy, którzy prowadzili działania profilaktyczne wśród uczniów klas I-III, a następnie 5-6. Opowiadali o swojej ciężkiej, ale i bardzo satysfakcjonującej pracy. Byli wśród nas druhowie: Marek Rożen, Mateusz Zaniewski i Bartek Zaniewski. Zaprezentowali nam sprzęt pierwszej pomocy, który jest na wyposażeniu straży. Uczyli, jak udzielać pierwszej pomocy w wypadkach komunikacyjnych, w poparzeniach, złamaniach. Wszyscy ćwiczyliśmy resuscytację pod czujnym okiem ratowników medycznych - druhów. Na zakończenie mogliśmy obejrzeć, przymierzyć kaski strażaków. Dobrze jest wiedzieć, że tak profesjonalnie przygotowane osoby dbają o nasze bezpieczeństwo , i co jeszcze ważne, że dzielą się swoją wiedzą z innymi- dziećmi, młodzieżą i nauczycielami. Liczymy na dalszą współpracę z naszą OSP w Wohyniu.
  Udzielania pierwszej pomocy uczyła również pani pielęgniarka Dorota Gadamska, mama Ani z kl. IVa. Przeprowadziła ona zajęcia z uczniami kl. IV a  a następnie z kl. IVb. W sposób bardzo przystępny uczyła opatrywać rany oraz praktycznie, na „fantomie”, rusyscytacji. Każdy z uczniów doświadczył, jak poważnym zadaniem jest masaż serca i zapamiętał, że ratuje się wtedy życie ludzkie, które jest największym skarbem. Dzięki tym zajęciom nabraliśmy odwagi do udzielania pierwszej pomocy.
   Zajęcia w pierwszy dzień wiosny kończyliśmy rekreacyjnie w swoich klasach. Doświadczyliśmy, że dzień wagarowicza spędzony w szkole, może przynieść wiele radości, nowe doświadczenia, umiejętności i pozwala poznać ciekawych ludzi. Zaczynamy zbierać pomysły na przyszły rok.

A. Juszczyńska