Projekt Historia Unitów

ARCHIWUM > 2018/2019

Uczestniczymy w projekcie „Historia unitów integruje pokolenia w Wohyniu i okolicy”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO otrzymało wsparcie finansowe na działanie pn. „Historia unitów integruje pokolenia w Wohyniu i okolicy”. Dofinansowanie projektu pozyskano z Unii Europejskiej, ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20 na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania „Zapiecek”. W ramach projektu zaplanowane są: wykłady tematyczne, wyjazdy integracyjne, zajęcia chóru, warsztaty ikonopisania oraz prace porządkowe na cmentarzu unickim.
    Działania projektowe rozpoczęły się od wykładu pana Arkadiusza Kulpy pt. „Zrozumieć ikonę”. Spotkanie odbyło się 10 stycznia 2019r. w Gminnym Centrum Kultury w Wohyniu. Wielu uczniów z naszej szkoły, rodziców, nauczycieli, emerytów włączyło się w realizację projektu. Pod kierunkiem pana Arkadiusza Kulpy
artysty malarza, pisarza ikon, kopisty z Radzynia Podlaskiego - powstają ikony na warsztatach plastycznych pn. „Ikonopisanie” w GCK w Wohyniu. Warsztaty muzyczne pn. „Śpiewy cerkiewne” prowadzi pani Elżbieta Tarasiuk nauczycielka muzyki w naszej szkole.  Uczestnikami cyklu warsztatów są mieszkańcy gminy Wohyń, którzy pisząc ikony lub śpiewając odkrywają swoje ukryte talenty i integrują się międzypokoleniowo. Integracji sprzyjają również wspólne wyjazdy. 26 stycznia, podczas zwiedzania Cerkwi  Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego oraz Cerkwi Grekokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie, podziwiano przepiękne ikony w ikonostasach oraz poznawano historię unitów,  o której opowiadał pan Zbigniew Smółko historyk, przewodnik, „opwiadacz historii”. Prace porządkowe na cmentarzu  unickim rozpoczną się, gdy się ociepli.  Już dzisiaj zapraszamy na wykład pana Zbigniewa Smółko pt. ”Historia unitów w Wohyniu i okolicy”, który odbędzie się 25 lutego o godz. 17.00 w GCK w Wohyniu.

Agnieszka Juszczyńska