Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu - Uczniowska strona internetowa

Idź do spisu treści

Menu główne

"Czy znasz nasze lasy?"

ARCHIWUM > 2015/2016
 
 
 

Wohyń, 16.10.2015r.
Sprawozdanie merytoryczne z II Konkursu Powiatowego
- "Czy znasz nasze lasy?" -
Do konkursu, który odbył się 15 października 2015r. W godz. 9.00 -13.00 zgłosiło się  15 szkół, wystawiając zespoły w trzech kategoriach wiekowych ( 71 uczestników)

Kategoria "Junior"  (gimnazjum)
1. Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim
2. Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Borkach
3.Gimnazjum w Zespole Szkół w Białce
4. Gimnazjum w Zespole Szkół w Suchowoli
5.Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej
6. Cimnazjum w Zespole Szkół w Wohyniu
Kategoria "Młodzik"
1. Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Brzozowicy Dużej
2. Szkoła Podstawowa w Czemiernikach
3. Publiczna szkoła Podstawowa w Woli Chomejowej
4. Szkoła Podstawowa w Grabowcu
5. Szkoła Podstawowa w Brzozowym Kącie
6. Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Borkach
7. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Wohyniu
8. Szkoła Podstawowa w Ostrówkach
9. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Białce
10. Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej
11. szkoła Podstawowa w Żakowoli
Kategoria "Skrzat"
1. Szkoła Podstawowa w Ostrówkach
2. Szkoła Podstawowa w Komarówce Podlaskiej
3. Szkoła Podstawowa w Zespole szkół w Wohyniu
5. Szkoła Podstawowa w Brzozowym Kącie
6. Publiczna szkoła Podstawowa w Woli Chomejowej
7. Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej
8. Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Borkach


Finał konkursu, który odbywał się w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu, poprzedzony był eliminacjami szkolnymi. Zainteresowanie uczniów  i nauczycieli było bardzo duże. W bieżącym roku szkolnym do konkursu przystąpiły dodatkowo dwa nowe zespoły w kategorii "Junior" ze szkół gimnazjalnych. Konkurs odbywał się w specjalnie przygotowanej i udekorowanej sali. Na wszystkich uczestników czekały upominki w postaci długopisu, odblasku, przypinki, pocztówki oraz jabłka. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział, a każdy z nauczycieli podziękowanie za przygotowywanie uczniów do konkursu. Dodatkowo laureatom  i wyróżnionym przygotowano atrakcyjne nagrody: koce, leżaki, lodówki turystyczne, latarki, torby turystyczne, termosy, bidony, lornetki, saszetki oraz piękne albumy prezentujące piękno Polski lub poszerzające wiedzę przyrodniczo-biologiczną. Całość konkursu, została logistycznie przygotowana przez Barbarę Banaszczyk – wicedyrektora Zespołu szkół w Wohyniu, a pracę wpierałli przyrodnikowie i biolodzy: Anna Kowalczyk i Krzysztof Kowalczyk. Sponsorem finansowym było Nadleśnictwo Radzyń Podlaski.
W trakcie trwania konkursu prowadzone były dwa rodzaje zmagań: komkurs indywidualny "Sowy mądre głowy" oraz konkurs drużynowy. Zadania testowe wzbogacone o nagrania fonograficzne głosów ptaków zostały przygotowane przez inż. Tomasza Mirosława, pracownika d/s edukacji w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski. Całość merytoryczna materiału konkursowego prezentowana była wcześniej na stronach Nadleśnictwa. Zadania sprawoścowe przygotowywał Pan Bogdan Fijałek – Pezes oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim. W dniu konkursu nad ich przeprowadzeniem czuwała Pani Agnieszka Wołoszek - dyrektor MOSiR w Radzyniu Podlaskim. Za część praktyczną dotyczącą rozpoznawania okazów roślin odpowiedzialni byli pracownicy Nadleśnictwa w osobach: leśniczy Leśnictwa Planta Pan Krzysztof Sokół, podleśniczy Lesnictwa Planta Jakub Lisiecki. Do prac komisji konkursowych, w szczególności do sprawdzania prac testowych, powołano komisję w skład której weszli: Tomasza Mirosław – autor pytań, Marek Maksymiuk – proacownik szkoły w Wohyniu, Grzegorz Kułak – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO oraz Sylwia Zgorzałek – sekretarz Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego "Bocian". Wielką niespodzianką i atrakcją zarówno dla uczniów, jak i ich opiekunów był godzinny wykład herpetologa o żmijach i zaskrońcach. Pan Krzysztof Kowalczyk w barwny, ciepły i arcyciekowy sposób przybliżał biologię i zachowania tych gadów. Zaczarował słuchaczy swoją eurydycją i  empatią do wszystkiego co żywe.
W Wyniku przeprowadzonych konkurencji, a przy trzech jednakowych punktacjach indywidualnych i drużynowych, po dogrywkach, wyłoniono laureatów w poszczególnych konkursach i kategoriach wiekowych.


W konkursie indywidualnym "Sowy mądre głowy" nagrodzono:

Barbara Banaszczyk

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego