Procesja w Krakowie

ARCHIWUM > 2018/2019

12 maja 2019r. dziewięciu uczniów z Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu, pięciu rodziców i wicedyrektor pod opieką ks. Prałata Bernarda Błońskiego wzięło udział w Procesji Świętego Stanisława w Krakowie.
  Uroczysta procesja ku czci Patrona Polski, św. Stanisława BM na Skałkę, odbywa się corocznie w maju w celu upamiętnienia jego męczeńskiej śmierci w 1079r. Jest ona uwieńczeniem oktawy św. Stanisława, obchodzonej w Polskim Kościele ku czci Biskupa ze Szczepanowa. Procesja rozpoczęła się w Katedrze na Wawelu i przeszła na Skałkę ulicami: Podzamcze, Bernardyńską, Bulwarami Wiślanymi, Dietla, Augustiańską i Skałeczną. Zainicjowało ją bicie Dzwonu Zygmunta, na jej czele niesiono krzyż i świece, relikwie św. Stanisława BM, bł. Michała Giedroycia oraz innych świętych i błogosławionych w uroczystej asyście, a po raz pierwszy w tym roku również relikwie Błogosławionych Unitów.
 W procesji wzięli udział przedstawiciele władz świeckich i duchownych różnego szczebla i tytułu, rektorzy  i profesorowie, wyższych uczelni, korpus konsularny, bractwa zakonne i świeckie oraz delegacje w strojach ludowych z różnych zakątków Polski, służby mundurowe, poczty sztandarowe,
przedstawiciele szkół i uczestnicy niezrzeszeni. Stolicę Apostolską reprezentował Nuncjusz Apostolski w Polsce.
 Uroczysty przemarsz trwał półtorej godziny. Odmawiano modlitwy, śpiewano pieśni oraz wznoszono wezwania błagalne do Świętego Stanisława. Oczekiwanie na liturgię poprzedzono przedstawieniem biografii Świętego oraz historii pielgrzymowania na tej trasie.
Mszy Św. przewodniczył
abp Sławoj Leszek Głódź arcybiskup metropolita gdański. Witając wszystkich powiedział: „Przybysze z różnych stron Ojczyzny pielgrzymują do Krakowa: chcą oddać cześć św. Stanisławowi i ogrzać się przy sercu Polski, które bije w tym mieście. ( …) Wierni przybyli na to miejsce, by wielbić Boga za wszystkie udzielone mu łaski i prosić o wstawiennictwo Biskupa ze Szczepanowa”.
  Msza święta zakończyła się udzieleniem błogosławieństwa relikwiami Świętego Stanisława. Mieliśmy możliwość spotkania przedstawicieli krakowskiego kościoła p.w. Świętego Krzyża, gdzie od roku znajdują się relikwie Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Kościół ten był miejscem udzielania „ślubów krakowskich” w czasie, gdy unici poddawani byli represjom przez władze carskie za trwałość w wierze i stałość w łączności z papieżem. Spotkanie dokumentuje wspólne zdjęcie na stopniach polowego ołtarza. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie. W podziemiach kościoła Na Skałce nawiedziliśmy krypty, gdzie złożone są ciała wielkich Polaków, min.: Jacka Malczewskiego, Czesława Miłosza, Adama Asnyka, Stanisława Moniuszki. Następnie wróciliśmy na Rynek Krakowski i do Kościoła Mariackiego. Ołtarz Wita Stwosza aktualnie poddawany jest renowacji, mimo to widoczne malowidła, rzeźby, stiuki, stelle dopełniają całości piękna i dostojności. Mieliśmy również możliwość zatrzymania się przy  trumnie ze szczątkami księdza Piotra Skargi w Kościele Wszystkich Świętych.
  Na zakończenie wyjazdu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wracaliśmy ubogaceni modlitwą i darem spotkania ze Świętymi. Wyjazd był możliwy dzięki osobistemu zaangażowaniu Dziekana  Dekanatu Radzyńskiego Księdza Prałata Romana Wiszniewskiego oraz Prezesa Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium” Księdza Prałata Bernarda Błońskiego. Jesteśmy wdzięczni.

red. B. Banaszczyk