Warsztaty wycinanki

ARCHIWUM > 2016/2017 > "Muzeum..." podsumowanie

Zorganizowanie dla dzieci, młodzieży i mieszkańców  warsztatów poświęconych tradycji i kulturze żydowskiej.
 Na warsztaty wycinanki żydowskiej 2.10.2016r. przybyło prawie dwadzieścia osób. Pod kierunkiem Agnieszki Juszczyńskiej i Iwony Babicz-Kalinowskiej próbowało swych sił i zdolności wykonując tradycyjne  wycinanki. Dzieci, młodzież i rodzice wycinali dwa rodzaje wycinanek
mizrachy (formatu A4) oraz rozety. Wycinanki zawierały elementy związane z religią - menorę, Gwiazdę Dawida, tablice Mojżeszowe, koronę tory, zwierzęta i elementy roślinne. W dawnych czasach, gdy Żyd wywieszał w oknie wycinankę, Polak wiedział, że u jego sąsiadów jest święto.  Wykonane prace wyeksponowane zostały na wystawach na terenie szkoły. Wzbudzały ogólny podziw dla precyzji i cierpliwości młodych artystów.

Agnieszka Juszczyńska