Chór Miedzypokoleniowy

ARCHIWUM > 2018/2019

Kończymy projekt ale czy kończymy działanie?

Z perspektywy dnia dzisiejszego możemy wstępnie ocenić naszą pracę w Chórze Międzypokoleniowym kultywującym śpiewy religijne pounickie w charakterze storo-cerkiewnym.
 Chór rozpoczął swoją działalność w lutym bieżącego roku
pierwsze nasze spotkanie odbyło się 04.02.2019 r. W skład chóru weszli chętni - uczennice i uczniowie z gimnazjum, absolwenci, nauczyciele, rodzice naszych uczniów, emerytowani pracownicy i nauczyciele. Spotkania odbywały się Gminnym Centrum Kultury w Wohyniu. Inicjatywa realizacji takiego przedsięwzięcia wzięła się z pomysłu p. Barbary Banaszczyk, która opracowała projekt: „Historia Unitów Wohyńscy integruje pokolenia w Wohyniu i okolicy” pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO, a koordynowanego przez lokalną grupę wsparcia ZPIECEK. W ramach tego przedsięwzięcia mieściła się praca nad ikonami w formie warsztatów, rewitalizacja kolejna już, Cmentarza Unickiego oraz założenie i przygotowanie do prezentacji chóru międzypokoleniowego przybliżającego stylistykę śpiewów religijnych ówczesnych Unitów. Pracę nad repertuarem i organizacją chóru przyjęłam z ogromną dozą niepewności stylistyka, forma i największa obawa to chętni do wykonania dzieła, czyli sami chórzyści… W dniu dzisiejszym mogę powiedzieć, że warto było podjąć się tego wyzwania. Na marne nie poszła wielogodzinna praca w poszukiwaniach repertuaru, śledzeniu portali o tematyce starocerkiewnej czy wizyta w Parafii prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie k. Parczewa na uroczystościach bożonarodzeniowych. Wszystko to pozwoliło na przygotowanie się do realizacji tego zadania. Obecnie stwierdzić muszę, że słysząc tak pochlebne opinie i zainteresowanie dziełem odbiorców (- jak też samych chórzystów), zobowiązani jesteśmy wręcz do kontynuacji tego dzieła. Na ten moment mamy odrobinę „odsapki” gdyż była to praca z czasem i presją, ale zamierzamy kontynuować rozpoczętą pracę. W tym okresie opracowaliśmy (z przerwą na egzaminy gimnazjalne i okres świąt) sześć utworów w stylistyce starocerkiewnej na cztery głosy: „Psalm  33”  i „Królu Niebieski” w opracowaniu Anny Czerewackiej, „Aliłuja” op. A. Archangielski, „Ojcze nasz” mel. zwykła i „Chwalcie Pana” oraz „Pieśń I - O Wszystkich Tajemnicach Wiary” we własnym - czterogłosowym opracowaniu; dodatkowo jeden utwór współczesny patriotyczny „Uwierz Polsko” również we własnej aranżacji do słów i muzyki Moniki Brewczak. Zaprezentowaliśmy je Państwu w całości na odbytej właśnie uroczystości 15-lecia Dnia Patrona Naszej szkoły połączonej z bierzmowaniem klas trzecich gimnazjum i klas ósmych oraz wcześniej wybrane utwory, na Mszy odpustowej w Kościele pounickim w Bezwoli (28.04.2019 r.) i Mszy odpustowej w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Anny w Wohyniu.
 Cieszymy się jako zespół wykonawczy z tak miłego odbioru i słów podziękowań jakie do nas trafiły. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować to dzieło z pociechą i satysfakcją dla otoczenia.

- Elżbieta Tarasiuk