ARCHIWUM > 2020/2021

W ramach działań profilaktycznych w naszej szkole 07.06.2021 r. odbyły się spotkania uczniów klas 3 - 8  z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim mł. asp. Piotrem Woszczakiem. 190 uczniów zostało zapoznanych z zagadnieniami bezpiecznego poruszania się po drogach z uwzględnieniem najnowszych zmian w przepisach ruchu drogowego dotyczących przechodzenia przez jezdnię, korzystania z hulajnóg elektrycznych, itp.  Ponadto policjant  radził, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, który  jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Uczulał uczniów na niebezpieczeństwa związane z nowymi znajomościami w Internecie, oszustwach, szantażach, zamieszczaniu zdjęć itp. Klasy czwarte zachęcił do porządnego przygotowania się do egzaminu na kartę rowerową. Najstarszym klasom przybliżył zawód policjanta. Wszystkim przypominał zasady dotyczące bezpiecznych wakacji.

Z najnowszych przepisów zapamiętujemy:

• Pieszy podczas przechodzenia lub wchodzenia na jezdnię, nawet wówczas kiedy znajduje się na przejściu, nie może korzystać z komórki czy innego urządzenia elektronicznego.

• Pieszy nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący samochód czy motocykl dotyczy to także przejścia dla pieszych. Musi przed przejściem się zatrzymać, jeśli widzi, że nadjeżdża samochód.

• Młodzież, między 10. a 18. rokiem życia do korzystania z hulajnóg elektrycznych uprawnia karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM.

• Dzieci do lat 10 mogą poruszać się na hulajnodze elektrycznej jedynie pod nadzorem osoby pełnoletniej i to wyłącznie w strefie zamieszkania.

• Osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych mogą korzystać z drogi dla rowerów lub z pasa ruchu przeznaczonego dla rowerzystów.

• Dopuszczalne jest poruszanie się po jezdni, pod warunkiem, że ruch pojazdów po niej odbywa się z prędkością nie większą niż 30 km/h.

• Jeżeli poruszamy się na hulajnodze elektrycznej po chodniku, deptaku czy drodze dla pieszych, nie możemy przekraczać prędkości zbliżonej do tej, osiąganej w ruchu pieszym.

• Hulajnogę elektryczną możemy rozpędzić maksymalnie do 20 km/h.

• W każdym przypadku kiedy poruszamy się po chodniku lub drodze dla pieszych, piesi mają bezwzględne pierwszeństwo. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek utrudnianie im ruchu.

• Prawo zakazuje jazdy hulajnogą w stanie po spożyciu alkoholu oraz innych środków odurzających.

• Trzymamy kierownicę hulajnogi przynajmniej jedną ręką.

• Jadąc na hulajnodze, nic za sobą nie możemy ciągnąć, holować, nie przewozimy osób, zwierząt lub ładunków, nie jeździmy obok innych użytkowników dróg (parami).

A. Juszczyńska